3

Kliknij aby zamknąć.

Co może powodować opadanie igieł?

Na niektórych iglakach w naszym ogrodzie opadają od dołu igły, co może być przyczyną?

GardenPuzzlemrafal

7638

101 miesiące temu

Udzielone odpowiedzi

0

Kliknij aby zamknąć.
 
a są jeszcze jakieś dodatkowe objawy? np. żółkną albo maja plamki, lub biały nalot? opadają tylko igły? czy zamierają również gałązki? to ważne pytania ponieważ istnieje wiele chorób, szkodników i grzybów, które mogły zaatakować Twoje iglaki... Przyjrzyj się dokładnie - czasem jest to naturalne zjawisko fizjologiczne (np. sosna zrzuca część starych igieł rosnących najbliżej pnia).

Di

1738

101 miesiące temu

4

Kliknij aby zamknąć.
 
oto kilka najczęściej występujących szkodników i chorób na najpopularniejszych gatunkach drzew iglastych wg pana Wojciecha Urbaniaka - Eksperta Ogrodniczego :)
Daglezja:
– ochojnik daglezjowy jest to mszyca pokryta obfitą, białą, woskową wydzieliną, szkodniki powodują mozaikowate, żółte przebarwienie oraz skręcanie igieł, a także przedwczesne ich opadanie. Zwalczanie: opryski wiosną preparatami np. Fastac 100 EC, Confidor 200 SL (przy temperaturze powietrza wyższej niż 18st.C).
Jodła:
– tarcznik jodłowiec to szkodnik żerujący na dolnej stronie starszych igieł, w efekcie żerowania igły całkowicie żółkną i opadają. Zwalczanie: w lipcu w okresie wylęgania się larw drzewa opryskiwać co 14 dni preparatem o działaniu układowym np. Confidor 200 SL z dodatkiem preparatu Telstar 100 EC.
Modrzew:
– Rak i plamistość igieł to choroba grzybowa powodująca zamieranie igieł oraz pędów. Zwalczanie: należy usuwać chore części roślin i stosować opryski fungicydami np. Topsin M 500 SC.
Sosna:
– Opadzina igieł i zamieranie pędów to choroba powodowana przez grzyba, która prowadzi do zahamowania wzrostu i opadania igieł (szczególnie u gatunków dwuigielnych). Przebarwienia pojawiają się już zimą, tworząc liczne żółte plamy i z czasem brązowieją. Zwykle chore igły przedwcześnie opadają. Zwalczanie: usuwać i palić chore pędy, latem po opadach deszczu należy opryskiwać rośliny fungicydem np. Topsin M 500 SC lub Sarfun 500 SC.
– Ochojnik to mszyca żerująca na starszych igłach sosny i korze młodych pni. W wyniku żerowania igły załamują się i opadają. Zwalczanie: opryski preparatem układowym np. Confidor 200 SL, Mospilan 20 SP( w okresie wylęgania się larw).
Świerk:
– Przędziorek sosnowiec to roztocz występujący na wielu gatunkach drzew iglastych, jednak najczęściej występuje na świerku pospolitym. Szkodnik żeruje najczęściej przy podstawie rośliny. Igły brązowieją i obficie opadają w lipcu. Zwalczanie: pierwsze opryski na początku maja/pod koniec czerwca preparatami np. Nissorun 050 EC lub Apollo 500 SC. W trakcie wegetacji można użyć preparatu np. Magus 250 SC, Talstar 100 EC.

Di

1738

101 miesiące temu

0

Kliknij aby zamknąć.
 
Wow, dzięki za szeroką odpowiedź. W weekend obejrzę te krzewy bardzo uważnie (działkę mam na wsi, więc w tygodniu niestety nie dobrnę na nią :( )

Co do dodatkowych objawów do głównie żółkną, potem brązowieją, potem opadają. Zaczyna się to od dołu krzewu. Dotyczy między innymi świerku conica.

Czy przyczyną może być również przesuszenie?

GardenPuzzlemrafal

7638

101 miesiące temu

1

Kliknij aby zamknąć.
 
hmmm.. jeśli chodzi o świerk 'Conica' wymagania wilgotnościowe ma przeciętne... Nie sądzę, żeby to było z powodu przesuszenia. Wiem, że ta odmiana często atakowana jest przez przędziorka sosnowca... zresztą atakuje większość gatunków krzewów iglastych... Jest dość ciepło... myślisz, że larwy mogły zacząć się już wylegać?

Di

1738

101 miesiące temu

0

Kliknij aby zamknąć.
 
Źle sformułowałam pytanie.... chodzi mi o to, że wylęg larw zwykle przypada na koniec kwietnia i maj... zastanawiam się czy możliwe żeby już atakowały...

Di

1738

101 miesiące temu

0

Kliknij aby zamknąć.
 
No na przędziora to jeszcze z wczesnie, nie wirzę, żeby juz zaatakował i były widoczne tego ślady, chyba, że ubiegłoroczne, może to zwyczajny brak światła, lub naturalne zrzucanie igieł, któr u większości gatunków jest rzecza naturalną co kilka lat. Poobserwuj te iglaczki dokładniej i dokładniej opisz tą przypadłość. Widzę, że Villagniel jest obskakany w iglakach więc jak opiszesz szczegółowo objawy to Cię poratuje uczciwą informacją.

zawa6

2650

101 miesiące temu

0

Kliknij aby zamknąć.
 
U MNIE NA CONICE ŻERUJE PRZĘDZIOREK.ATAKUJE PLAMAMI ZWŁASZCZ W SUCHE UPALNE LATO/POLEWAJĄC WODĄ ZMIEJSZAMY ROZMIARY SZKÓD/JEDNAK ŻEBY ZWALCZYĆ NALEŻY OPRYSKAĆ,JEŻELI ZNASZ SIĘ I MASZ LUPĘ I POTRAFISZ ROZPOZNAĆ JAJA,LARWĘ I DOROSŁE OSOBNIKI TO MOŻESZ DOBRAĆ KONKRETNY PREPARAT.JEŻELI NIE ,TO TEŻ JEST SPOSÓB POŁĄCZ DWA OPRYSKI NP .NISORUM I OMITE.OPRYSK ZRÓB W MAJU I POWTÓRZ LATEM. ODKĄD TAK ROBIĘ CONIKA PREZENTUJE SIĘ JAK NALEŻY.MIEJSCA PO PRZĘDZIORKU UZUPEŁNIĄ SIE LATEM,JEDNOCZEŚNIE MOGĄ WYSTĘPOWAĆ WSZUSTKIE FORMY I DLATEGO WARTO BRAĆ TO POD UWAGĘ BO INACZEJ JEST WALKA Z WIATRAKAMI.
POZDRAWIAM SERDECZNE

krystyna

2650

101 miesiące temu

0

Kliknij aby zamknąć.
 
Czy działkę odwiedzają pieski lub koty?

Pozdrawiam

return44

58

101 miesiące temu

0

Kliknij aby zamknąć.
 
Wszystkie stadia rozwojowe przędziorków zwalcza środek Magus.

urbiflora

0

97 miesiące temu

Dodaj odpowiedź

By dodać odpowiedź, musisz się zalogować.. Don't have an account? Załóż je w 15 sekund!.