2

Kliknij aby zamknąć.

Jak zaprojektować mały ogród?

Mam malutką i pustą powierzchnie.Jak zaprojektować mały ogród?

058239

282

101 miesiące temu

Udzielone odpowiedzi

1

Kliknij aby zamknąć.
 
Po pierwsze musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, co chcesz mieć w tym ogrodzie: warzywa, plac zabaw dla dzieci, miejsce do grilowania i spotkań z przyjaciółmi, czy cichy zakątek do relaksu? Wszystko razem trudno pogodzić na "malutkiej powierzchni". Ważne jest to, czy czy chcesz ogród przede wszystkim łatwy w pielęgnacji, czy taki, w którym znajdą się szczególnie interesujące i niespotykane okazy. Ważna jest różnorodność: iglaki-liściaste,drzewa-krzewy-byliny, kolory w różnych porach roku, nie należy jednak przesadzać. Im mniejsza roślinka tym większa ich liczba powinna się znaleźć w ogrodzie. W małym ogrodzie zadbałabym o coś, co nazwę "iluzją przestrzeni".
Zacznij od posadzenia kilku niewielkich drzew przy ogrodzeniu kilku krzewów obok, przed nimi posadź w grupach byliny, a na środku trawnik lub utwardzona nawierzchnia.Życzę powodzenia!

ata

898

101 miesiące temu

0

Kliknij aby zamknąć.
 
I jeszcze jedno. Lubimy prywatność w ogrodzie i w tym celu zakładamy żywopłoty, które zajmują jednak trochę miejsca. Proponuję pnącza, które będą się wspinać po ogrodzeniu. Łatwy w uprawie, odporny i pięknie przebarwiający się na czerwono jest winobluszcz. Polecam!

ata

898

101 miesiące temu

0

Kliknij aby zamknąć.
 
Tam nie ma miejsca na drzewa i krzewy.

058239

282

101 miesiące temu

1

Kliknij aby zamknąć.
 
A ja proponuję większą ilośc średniniej i małej wielkości bylin jak najwięcej kolorów i fajnie byłoby gdyby kwitły od wczesnej wiosny do późnej jesieni i może dla dodania kontrastu jakieś 2/3 jałowce różnej wielkości oczywiscie "sklane" skoro ma byc mały ogród :)
życzę powodzenia i pozdrawiam

mo12

90

101 miesiące temu

1

Kliknij aby zamknąć.
 
Na małej powierzchni nigdy nie sadz drzew. 1. zajmują dużo miejsca i nie ma już go na nic innego. 2. na likwidację drzewa starszego niz5 lat /nie od posadzenia lecz biologicznych, czyli jakieś dwa lata po posadzeniu/ nikt nie do Ci zezwolenia, a jeżeli już to poniesiesz olbrzymie koszty liczone w tysiącach złotych. Drzewa to tylko olbrzymi ogród. 3. nawet krzewy wymagają dobrego przemyślenia bo ich likwidacja też jest obwarowana przepisami i karami. 4.Jęśli już coś z drzew lub krzewów to wyłącznie odmiany karłowe lub płozące. 5.Dobrym rozwiązaniem mogą być krzewy owocowe lub ozdobno owocowe. 6.Oczywiściee największe pole do popisu dają byliny bo to i kwiaty i przy dobrym projekcie pracy nie musi być wcale duzo, można je uzupełnić roślinami cebulowymi i jednorocznymi, ale wówczas wzrasta ilość pracy na utrzymanie.

zawa6

2650

101 miesiące temu

0

Kliknij aby zamknąć.
 
A jakiej wielkości masz ten ogródek?

storczyk1

9642

101 miesiące temu

0

Kliknij aby zamknąć.
 
5 m kwadratowych.

058239

282

101 miesiące temu

0

Kliknij aby zamknąć.
 
hejka, w malutkim ogródku posadzilabym clematisy, pod scianą, kratką lub ogrodzeniem, aby stworzyc tło i nastrój. clematisy się rozrastają ale nie az tak mocno jak inne pnącza. mozna wykorzystac sciany lub kratki na obrzezach aby powiesic surfinie - na małej przestrzeni pojawi sie mnostwo zieleni i kwiatow. ja bym posadziła max 2 nieduze krzewy ( boz tego co zrozumialam to ogrod ma troszke ponad 2x2metry) i kwiaty w roznych doniczkach , doniczki w roznych kolorach i wielkosciach i porozstawiala dookola. co do samych kwiatów to juz zalezy od tego jakie kolory lubisz, ile czasu mozesz poswiecac, jakie warunki panuja w ogrodku, naslonecznienie itd. to jest jakis pomysl na zagospodarowanie malego ogrodka.

Edysiak

3474

101 miesiące temu

Dodaj odpowiedź

By dodać odpowiedź, musisz się zalogować.. Don't have an account? Załóż je w 15 sekund!.
Zadaj pytanie!

Odpowiedziano w czasie

1 godz. 27 min.